ICE w telefonie

Szkoła Cyfrowego Życia - ICE w telefonie

W początkowych latach „boomu” na telefony komórkowe w Polsce modne było oznaczanie kontaktów jako „ICE”. Ten skrót wziął się od angielskich słów „In Case of Emergency” („w razie wypadku”).

Dzisiaj opowiem nieco o tym, jak we współczesnych urządzeniach z Androidem umieścić informacje przydatne dla służb medycznych. Okazja jest ku temu dobra, ponieważ 7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia.

ICE1 Mama, ICE2 Tata…

Na początek kilka słów o tym, co nie działa. Chodzi o przedrostki nazw kontaktów.

Swego czasu dużą popularność zyskała informacja o tym, że takie przedrostki są przydatne i pomagają szybko znaleźć kontakty, które należy powiadomić w razie wypadku. Być może nie jest to zupełnie bezcelowe, natomiast służby najczęściej nie mają czasu sprawdzać takich rzeczy w telefonie, tym bardziej, że są one zwykle schowane pod blokadą ekranu.

A na dodatek można to zrobić lepiej.

Informacje alarmowe w telefonach z Androidem

System Android od wersji Nougat (7.+) udostępnia funkcjonalność o nazwie „Informacje alarmowe” (analogiczna funkcjonalność istnieje w iOS – więcej informacji można znaleźć tutaj).

Ścieżka do ich wypełnienia może się różnić w zależności od wersji Androida. Natomiast sposób dotarcia do nich z poziomu ekranu blokady jest wspólny dla wszystkich wersji systemu:

  1. Na ekranie blokady stuknij przycisk „Alarmowe”
  2. Nad klawiaturą numeryczną znajduje się przycisk „Informacje alarmowe” – stuknij go dwukrotnie
  3. Przeszliśmy do ekranu „Informacje alarmowe”.
    Jeśli są one wypełnione, ekran jest podzielony na dwie karty.
    U góry widzimy imię i nazwisko właściciela telefonu.
    Na pierwszej karcie telefon wyświetla wszystkie uzupełnione przez nas dane (więcej na ich temat piszę poniżej).
    Po przejściu na drugą kartę widzimy dane kontaktowe osób wskazanych jako „kontakty alarmowe”. Połączenie z tymi osobami jest możliwe bez odblokowania telefonu.
    Natomiast u osób, które nie uzupełniły informacji alarmowych widoczny jest jedynie komunikat „Brak informacji o właścicielu telefonu. Jeśli to Twój telefon, kliknij ikonę ołówka, by dodać informacje, które będą tutaj wyświetlane w sytuacji awaryjnej”.
  4. Stuknięcie w ołówek w prawym górnym rogu ekranu przenosi użytkownika na ekran edycji informacji alarmowych.
Kroki potrzebne do wyświetlenia i edycji informacji alarmowych w telefonie z Androidem
Kroki potrzebne do wyświetlenia i edycji informacji alarmowych w telefonie z Androidem

Użytkownik ma możliwość uzupełnienia następujących informacji o sobie:

  • Adres
  • Grupa krwi (0+,0-,A+,A-,B+,B-,AB+,AB-,H/H)
  • Alergie
  • Leki
  • Dawca narządów (tak,nie)
  • Uwagi medyczne

Każde z tych pól jest opcjonalne – nie jest konieczne wypełnienie wszystkich.

Oprócz tego możemy wskazać jeden lub kilka kontaktów, które znajdą się w sekcji „Kontakty alarmowe”. Pamiętaj, że połączenie z nimi będzie możliwe bez odblokowania telefonu.

Co jeszcze warto zrobić?

Oprócz powyższego, niewątpliwie wartego uwagi rozwiązania, jest jeszcze jedno, o wiele prostsze.

W Androidzie istnieje możliwość wyświetlania prostego tekstu bezpośrednio na ekranie blokady. Aby go wypełnić, należy wejść w „Ustawienia” > „Wyświetlacz” > „Ekran blokady” > „Wiadomość ekranu blokady” (ścieżka może się nieco różnić w zależności od modelu telefonu).

Ja na moim ekranie blokady wyświetlam prostą wiadomość „ICE <Imię> <numer telefonu do kontaktu>”, np. „ICE Tomek +48 600 123 456”. Być może dobrym pomysłem jest dodanie tam również notki w stylu „więcej w informacjach alarmowych”?

Podsumowanie

Funkcja „Informacje alarmowe” w systemach Android jest niewątpliwie warta uwagi. Niestety, jestem przekonany, że dopóki użytkownicy nie będą z niej powszechnie korzystać, służby nie będą sobie nią zawracać głowy.

Dlatego zachęcam Cię do wypełnienia tych informacji, a także dodanie notki na ekran blokady. Zwłaszcza, że wymaga to naprawdę niewiele wysiłku, a kiedyś może Ci uratować życie.

Lekarzu, pielęgniarko: dziękuję!

Na koniec, ponieważ dzisiaj jest również Dzień Pracownika Służby Zdrowia, chciałbym podziękować wszystkim, którzy w tych trudnych czasach nie składają broni, lecz dzielnie zmagają się z pandemią, a także innymi chorobami, które przecież nie zniknęły. Wiem też, że w ostatnich miesiącach popłynęło w Waszą stronę mnóstwo złych słów. Przyjmijcie więc ode mnie to proste słowo: DZIĘKUJĘ!

Zachęcam też Ciebie, drogi czytelniku, do skierowania dobrego słowa w stronę medyków i innych pracowników służby zdrowia. Potrzebują tego dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek w ostatnim czasie.

Udostępnij:

Tomasz

Informatyk z wykształcenia. Programista z zawodu. Hobbystycznie fotograf i grafik komputerowy. Z zamiłowania muzyk grający na instrumentach klawiszowych i gitarze. Entuzjasta nowinek technologicznych. Z wypiekami na twarzy obserwuje kolejne kroki ludzkości w stronę Marsa. W wolnych chwilach słucha różnorodnej muzyki, czyta książki, ogląda seriale i gra w gry komputerowe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *